Tim Walker – The story teller
Obecnie w samym sercu Londynu ma miejsce retrospektywa prac fotografa mody - Tima Walkera. Miejsce magicznej wystawy to Somerset House, gdzie regularnie odbywa się Londyński Tydzień Mody. Nie ma lepszego miejsca na ekspozycję. Tam bowiem, spotyka się śmietankę londyńskiego świata mody i show businessu. Wystawa jest nieodpłatna, sponsorowana przez firmę Mullbery. Ulokowana w galeriach wschodniego skrzydła budynku. Warto bliżej przyjrzeć się pracom tego niewiarygodnego artysty bajko-twórcy.
Świat baśni
„Fotografia mody dała fotografom możliwość tworzenia fikcyjnych światów, które otwierają się po przekręceniu kolejnej strony kolorowego magazynu”
- tak pisze Robin Muir we wprowadzeniu do albumu „Tim Walker the story teller”, wydanego równocześnie z odbywającą się wystawą pod tym samym tytułem.
Oprócz bogatej publikacji wystawie towarzyszą: warsztaty; spotkania; prezentacje filmów, które zainspirowały artystę. Tytuły takie jak: „Piękna i bestia” z 1946 roku(org. ”La belle et la bete”); „Czerwone trzewiki” również z 1948r. (org.”The red shoes”) - film oparty na baśni Jana Christiana Andersena; „Sprawa życia i śmierci” także z 1946 r. (org. ”The matter of life and Heath”) - reżyserii Michaela Powella and Emerica Pressburgera oraz film własnego autorstwa ”The lost Explorer” z 2010r.
Wyżej wymienione filmy miały silny wpływ na procesy twórcze Tima Walkera i pozostawiły zauważalne piętno na całej jego późniejszej twórczości.
Prezentowane prace we wnętrzach Somerset House, to pojedyncze kadry filmowe przenoszące nas w świat baśni. Patrząc na nie wierzymy, że wszystko co widzimy jest realne, a każdy kadr to prawdziwa historia. Jego bujna wyobraźnia mocno przejawia się, wręcz dominuje w jego pracach. Zdjęcia ociekają obfitością formy i koloru. Zawierają elementy folku i humoru. Dopracowane detale, wymyślne stylizacje, umiejscowione w perfekcyjnie dobranym otoczeniu, to charakterystyczne składowe walker’owskiej fotografii.
Baśnie, jakie pamiętamy z lat dziecięcych, zawsze zawierały morał. Pouczały nas i przestrzegały przed konsekwencjami naszych uczynków. Każdy kto pozna bliżej jego styl, bez problemu rozpozna charakterystyczny baśniowy świat w jego dziełach. Każde zdjęcie opowiada własną historię, z własną puentą.
Moda to film
Tim Walker zamienia własne marzenia i wizje w zdjęcia. Jego sesje zdjęciowe niczym nie różnią się od planu filmowego. Otoczony sztabem ludzi: fryzjerów, wizażystów, stylistów, scenografów itd., reżyseruje sceny filmowe tak, aby w kreatywny sposób uchwycić moment. Sam autor o swojej pracy mówi:
„fotografuję wymyślone miejsce, które nigdy nie istniało, ale które jest często powiązane z czymś co już było...”.
Tim Walker wykorzystuje nietypowe rekwizyty w swoich projektach np.: na potrzeby sesji tworzy samolot z francuskich bagietek. Jego siła inwencji twórczej jest ogromna.
„Kiedy wszystko jest przygotowane i spoglądasz przez aparat, widać okno do czegoś magicznego. Czego nigdy nie widziałeś i uchwycenie tego jest ogromnym przeżyciem.” – Tim Walker
Twarze mody
Na wystawie i w albumie znajdują się zdjęcia znanych twórców mody: Vivienne Westwood; Albera Elbaza - dyrektora kreatywnego firmy Lanvin, noszącego przyczepione zajęcze uszy; zdjęcie nieżyjącej już Anny Piaggi - redaktorki włoskiego Vogua; zdjęcie Tildy Switon w Reykjawiku, w lotniczych goglach oraz Grace Coddington ze szczotką do włosów.
Na otwarciu wystawy również nie zabrakło znakomitych gości tj:
Tim Burton, Helena Bonham Carter, Jamie Hince, Kate Moss, Portia Freeman, Kristen McMenamy (diva Tima), Cara Delevigne.
Tim Walker “The Story teller” - Album
Publikacja albumu wydawnictwa Thames and Hudson, zawierająca 175 zdjęć pochodzących z prywatnego archiwum artysty, jest doskonałym dopełnieniem wystawy. Księga obecnie dostępna jest w przy-wystawowym sklepie, jak również w sklepach internetowych w Wielkiej Brytanii.
5 minut z Timem Walkerem
Na blogu firmy Mullbery - brytyjskiej marki znanej z fantastycznych, baśniowych kampanii, znajduje się interesujący wywiad z artystą (blog.mullbery.com).
Można tam znaleźć krótkie opisy wydarzeń jakie towarzyszą wystawie.
Jeśli po wystawie odczujemy niedosyt, to w grudniowym numerze brytyjskiego Vogue znajdziemy więcej zdjęć Tima Walkera z polską modelką Małgorzatą Belą w roli głównej. Także w magazynie „W” w specjalnym, bo obchodzącym 40-stą rocznice wydaniu.
Termin wystawy: od 18 października do 27 stycznia 2013 roku.
Tekst: Marzena Gora
Redakcja: Karolina Bielawska
Zdjęcia: materiały prasowe
13.11.2012 20:53
Tagi
- Eva Minge
- Nitka
- Pokaz
- Suknie
- White Alice
- Złota
- aleksandra bucholc
- backstage
- bielizna
- bucholc
- ciąża
- czajka
- dorum art
- ewa
- ewa i piotr krajewscy
- ewa krajewska
- ewa krajewska projektantka mody
- fashion
- fotograf
- fotografia
- fotografia artystyczna
- fryzjerstwo
- fundacjia spelnionych marzeń
- jesień
- kalendarz
- kolekcja
- kolekcje
- konkurs
- krajewscy
- lato
- makijaze
- moda
- piotr
- piotr krajewski
- pokaz mody
- polscyprojektanci
- projekt9m
- projektanci
- projektanci mody
- projektancimody
- rotor club
- warsztaty
- wiosna
- wiosna-lato 2010
- wywiad
- zawód projektant
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- » Więcej
Komentarze
Żeby móc komentować zaloguj się lub zarejestruj konto.
Brak komentarzy - zrób pierwszy krok!